Dentálna hygiena
Dentálna hygiena je procedúra, pri ktorej sa zo zubnej skloviny odstraňuje zubný kameň, pigmenty, povlak a baktérie. K odstraňovaniu týchto nečistôt sa používa ultrazvukový prístroj a kyrety. Následne sa zubná sklovina vyleští profesionálnou depuračnou pastou. Na záver sa zuby ošetria koncentrovaným fluoridovým gélom. V rámci tejto procedúry Vám dentálna hygienička taktiež poskytne odbornú inštruktáž o starostlivosti a čistení vášho chrupu.
Vždy majte na pamäti, že čisté zuby neochorejú
Procedúra dentálnej hygieny by sa mala opakovať minimálne každých šesť mesiacov. Vďaka tejto prevencii sa chrup udržuje v dobrom stave a predchádza sa tak tvorbe kazov, zapáleniu ďasien a ďalším ochoreniam dutiny ústnej, najmä parodontitíde.
Pieskovanie zubov – Airflow
Aiflow alebo pieskovanie zubov sa robí za účelom odstraňovania povrchovej pigmentácie a bakteriálnych zbytkov. Pri tejto procedúre sa používajú špeciálne pištole, ktoré vysokotlakovým prúdom vody spolu s granulovaným práškom jedlej sódy odstráni zo zubnej skloviny nežiadúce pigmenty a všetky nečistoty. Jedlá sóda spôsobuje zvýšenie hladiny pH v ústach a tým sa zastavia demineralizačné procesy na vašich zuboch. Táto procedúra je vhodná iba pre zdravý chrup bez zapálených ďasien, zbavený zubného kameňa, prípadne ošetrený dentálnou hygienou.
Prevencia a dentálna hygiena
Súčasťou zdravého životného štýlu nie je len konzumácia vyváženej stravy, fyzická aktivita, zákaz fajčenia a obmedzenie alkoholických nápojov, ale tiež pravidelná starostlivosť o zuby a ďasná. Je dokázaná súvislosť medzi zápalovými procesmi v dutine ústnej a systémovými chorobami, akými sú napríklad kardiovaskulárne choroby. Preto je dôležité pravidelne a dôkladne odstraňovať zubný povlak, aby nedochádzalo ku vzniku zápalu ďasien, parodontitíde a zubného kazu. Pýtate sa ako je možné, že niečo ako je zubný povlak môže spôsobiť toľko problémov? Čítajte ďalej a dozviete sa viacej.
Zubný povlak
Zubný povlak je povlak, ktorý obsahuje baktérie, ktoré sú zodpovedné za vznik zápalu ďasien a zubného kazu. Tieto baktérie sa začínajú vytvárať už po 2 hodinách od vyčistenia zubov a neustále sa množia. Mikroorganizmy v zubnom povlaku spracovávajú sacharidy na kyseliny, ktoré po určitom časovom úseku spôsobujú demineralizáciu skloviny. Imunitný systém organizmu nie je dostatočne silný, aby zabránil šíreniu baktérii a tak spustí zápalový proces, ktorý rozkladá tkanivá závesného aparátu zubu.
A tým sa dostávame k najzávažnejšiemu problému, ktorým je parodontitída. Práve tá je hlavnou príčinou straty zubov. Parodontída začína nenápadne, zo začiatku sa prejavuje krvácaním ďasien pri čistení zubov alebo po zahryznutí tvrdšej potravy, napr. jablka. Väčšina populácie tento príznak necháva chladným, netušiac, že sa jedná o prvý príznak zápalu ďasien. Pokiaľ v tejto situácii jedinec nezačne s dôkladnou hygienou, necháva voľné pole baktériám, ktoré veselo pokračujú v deštrukcií ďasien a kostného tkaniva. Tým dochádza k deštrukcií opory zubu, ktorá sa prejavuje kývaním a v konečnej fáze strate celého zubu.
V Slovenskej republike stále pretrváva mýtus o tom, že parodontitída je dedičná. „Predsa, keď babička nosila snímateľnú protézu od štyridsiatky a ocovi sa začali kývať zuby v tridsiatich piatich, tak mňa čaká to isté“, pomyslí si väčšina. Z predchádzajúceho odseku však vieme, že najväčší podiel na vzniku parodontitídy má zubný povlak a ten sa vytvára všetkým rovnako.
V túto chvíľu prichádza na scénu dentálna hygienička, ktorej úlohou je naučiť pacienta vhodnú techniku čistenia zubov a poradiť mu s výberom správnych dentálnych pomôcok, ktoré vyčistia zle prístupné miesta. Vedeli ste, že až 95% baktérií zostáva v medzizubných priestoroch ? Tieto priestory nevyčistí žiadna zubná kefka ani ústa voda. K vyčisteniu interdentálneho priestoru je ideálna medzizubná kefka, s požívaním ktorou má väčšina ľudí problém.
Dentálna hygienička Vám vyberie správnu veľkosť medzizubnej kefky a naučí Vás ju správne používať tak, aby čistenie bolo čo najmenej traumatické. Počas návštevy Vám dentálna hygienička taktiež odstráni zubný kameň, ktorý sa odstraňuje pomocou ultrazvuku alebo pomocou ručných nástrojov. Potom sa zubná sklovina zaleští rotačnou kefkou a leštiacou pastou alebo technikou Airflow, ktorá sa vykonáva pneumatickým prístrojom, z koncovky ktorého strieka na zub prúd vzduchu, vody a mikročastíc jedlej sódy. Tým dochádza k zalešteniu skloviny, ale taktiež k odstráneniu pigmentov. Dentálnu hygienu by mal každý podstúpiť aspoň 2x ročne, aby sa zabránilo rozvoju vyššie spomínaných ochorení ústnej dutiny.