Mnoho ľudí si často kladie túto otázku. Pritom odpoveď je pomerne prostá – jednoducho si len zuby nečistíme správne. Teraz si vysvetlíme, prečo je správne čistenie zubov také dôležité.
Počas dňa sa nám na zuboch neustále tvorí belavá hmota – tzv. zubný povlak. Určite ste si povlak všimli aj na svojich zuboch. Povlak na zuboch drží pevne, akoby bol prilepený. Nedá sa odstrániť obyčajným vypláchnutím úst ústnou vodou, ani silným prúdom vody. Povlak zo zubu odstránime jedine mechanicky, to znamená ručne pomocou kefky.
A čo všetko takýto nevyčistený zubný povlak môže spôsobiť?
1. Zubný kaz
Zubný povlak tvoria najmä baktérie, ktoré sa neprestajne množia. Tieto baktérie sú veľmi šikovné a cukry z potravy, ktorú konzumujeme premieňajú na organické kyseliny. Keď tieto kyseliny dlhšie pôsobia na zubnú sklovinu, sklovina sa začne rozpúšťať. Takto vzniká tzv. odvápnenie, teda počiatočný zubný kaz. Ak kyseliny pôsobia na zub dlhšie, poškodí sa aj povrch zubu a vzniká zubný kaz.
2. Zubný kameň
Ak si zuby nevyčistíme dlhšiu dobu, postupne sa do zubného povlaku začnú ukladať minerály. Mineralizáciou zubného povlaku vzniká zubný kameň. Zubný kameň sa tvorí nad ďasnom a môžete ho vidieť voľným okom pri pohľade do zrkadla. Tvorí sa však ale aj pod ďasnom, kde je ukrytý a spôsobuje problémy.
3. Zapálené ďasná
Baktérie a ich toxíny dráždia ďasná okolo zubov a spôsobujú ich zápal. Ďasná sú vtedy začervenané, opuchnuté a citlivé. Krvácajú už pri najmenšom podráždení – napríklad aj zubnou kefkou. Vznikajúci zubný kameň ďasno ešte k tomu utláča aj mechanicky a zápal ďasna tým zhoršuje.
4. Parodontitídu
Parodontitída (nesprávne nazývaná aj parodontóza či paradentóza), je chronické zápalové ochorenie parodontu – závesného aparátu zubu. Dlhšie trvajúci zápal ďasna postupne prechádza aj na okolité štruktúry, najmä na kosť v ktorej sú zuby uložené. Zápal parodontu spôsobuje už nezvratné zmeny. Závesný aparát zubov sa poškodzuje, kosť okolo zubov sa začne strácať, začnú sa odhaľovať korene zubov, zuby sa stanú kývavé a v najhoršom prípade vypadávajú.
5. Zápach z úst
Baktérie, ktoré žijú v povlaku na povrchu zubov a ďasien, ale aj na povrchu jazyka a slizníc, produkujú okrem už spomínaných kyselín, aj toxíny a rôzne iné odpadové produkty. Medzi nimi aj zlúčeniny síry, ktoré charakteristicky zapáchajú. Nehovoriac o nevyčistených zvyškoch potravy, ktoré pri rozkladaní sa taktiež zapáchajú.
6. Vyššie platby u zubára
Kvalitná zubná kefka stojí 3€. Za kvalitné ošetrenie menšieho zubného kazu zaplatíte asi 20x viac. A v prípade kazu väčších rozmerov sa cena za opravu môže vyšplhať až na 50-násobok. To už je poriadny rozdiel, nemyslíte?
A riešenie?
Riešenie je jednoduché. A to správne si čistiť zuby.
Žiaden povlak na zuboch znamená už žiadne kazy, žiaden zápal ďasien, žiaden zápal a ústup kosti.
Nezabúdajme, že pre dôkladné vyčistenie úst je potrebné okrem klasickej kefky použiť aj medzizubné kefky, dentálnu niť, prípadne škrabku na jazyk a častokrát je nevyhnutná aj jednozväzková kefka.
Ak Vám na zdraví Vašich zubov záleží, neváhajte vyhľadať zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, ktorí Vás naučia, ako sa o ne správne a dôkladne starať.