Ošetrenie zubného kazu
Zubný kaz je infekčné ochorenie tvrdých zubných tkanív a vzniká hlavne pri nedostatočnej ústnej hygiene. Následne sa tvorí plak na povrchu zubu s veľkým množstvom baktérií, ktoré narušujú sklovinu a zoslabujú jej tvrdosť. Táto fáza sa nazýva demineralizácia. Takto začínajúci kaz si nemusíte vôbec všimnúť, väčšinou nebolí a je odhaliteľný len dôkladným vyšetrením v rámci preventívnej prehliadky. Dá sa vyliečiť dokonca bez vŕtania, a to len dôkladnou hygienou.
Pokiaľ však kaz nie je včas odhalený tak sa postupne zväčšuje. Prechádza cez vrstvu skloviny do dentínu a ďalej až do zubnej drene (laicky povedané k nervu). Pokročilý kaz môže byť už značne bolestivý, spojený často s veľkou deštrukciou tvrdých zubných tkanív. Našim cieľom je kazy ošetrovať v skorých štádiách, kedy je ošetrenie podstatne jednoduchšie a pre zub šetrnejšie. Pokiaľ však nie je zubný kaz zavčasu odstránený, preniká do dreňovej dutiny (k „nervu“) a spôsobí odumretie zubnej drene, a tým pádom aj celého zubu. Riešením takejto komplikácie je kvalitné ošetrenie koreňových kanálikov (endodoncia).
Pokiaľ sa však zubný kaz nedostane do zubnej drene je takýto zub ošetrený výplňou (plombou).
Pre výplne (plomby) sa používajú moderné fotokompozitné materiály, tzv. biele plomby. Sú vysoko estetické, vďaka technike zhotovenia vrstvením, ktorou sa dajú docieliť farby k nerozoznaniu od vlastných zubov.