';
Preloader logo
side-area-logo

Ošetrenie koreňových kanálikov

K ošetreniu koreňových kanálikov (endodontickému ošetreniu) pristupujeme v prípade, že došlo k nenávratnému poškodeniu zubnej drene. To môže nastať najčastejšie následkom hlbokého kazu alebo úrazu. Pacienti väčšinou trpia akútnou bolesťou zubu, ktorá sa môže prejavovať stálou tepajúcou bolesťou alebo len bolesťou na zhryz, na studené, na teplé a pod.

Bolesť je často tak silná, že nereaguje na analgetiká (lieky proti bolesti) a budí pacienta v noci. Takému pacientovi vieme pomôcť a do pár hodín nastane ústup bolestí.

Nie vždy však musí zub bolieť. Môže nastať situácia, že zub odumiera postupne a pacient nepociťuje žiadnu bolesť. Tento zub potom nereaguje na studené podnety, a to že je zub mŕtvy sa odhalí až pri návšteve zubnej ordinácie s pomocou rentgenového snímku alebo v prípade, že sa zápal začne rozširovať a vznikne tzv. vačok u zubu.

Koľko návštev je potrebné absolvovať?

Dĺžka ošetrenia a počet návštev je individuálny. Závisí to hlavne na stave zubu ale i na typu zubu, počte a zložitosti koreňových kanálikov a ďalších faktoroch. Ošetrenie tak môže prebehnúť v jednej návšteve alebo viacerých návštevách.

Ako dlho budú návštevy trvať?

Ošetrenie patrí k tým časovo náročnejším. Na zub s jedným kanálikom je obvykle potrebná približne hodina a pol. U viackanálikových zubov je tento čas ešte o niečo dlhší. Počet kanálikov sa líši u jednotlivých zubov ale tiež u rozdielnych jedincov. Zub tak priemerne môže mať 1 až 4 kanáliky (v individuálnych prípadoch aj viac).

Aká je úspešnosť ošetrenia koreňových kanálikov?

Snažíme sa spraviť maximum pre to, aby toto ošetrenie malo, čo najvyššiu úspešnosť. Používame kvalitné materiály, moderné prístroje a zväčšovacie pomôcky, bez ktorých toto ošetrenie, nie je možné úspešne vykonať. Žiadny stomatológ Vám, ale nie je schopný zabezpečiť stopercentnú úspešnosť tohto ošetrenia. Zápal sa môže po niekoľkých rokoch znovu objaviť. Závisí to na stave zubu s akým pacient prichádza, zložitosťou anatómie systému koreňových kanálikov, nesprávne už prevedenom predchádzajúcom ošetrení, či následnom ošetrení zubu.