Na našej klinike dbáme na pravidelné zhotovovanie záhryzových rtg snímok a dôkladné vyšetrenie zubov, aby sme zachytili vzniknutý zubný kaz čo možno najskôr a naplánovali jeho ošetrenie najčastejšie pomocou fotokompozitnej výplne. Ak však zubný kaz nie je ošetrený dostatočne rýchlo, „veď ma nič nebolí, to má ešte čas“, a baktérie z neho prechádzajú do zubnej drene, môže nám narobiť veľa starostí a bolesti. Možným riešením v takomto prípade je radikálne riešenie – a to vytiahnutie zuba zo zubného lôžka, avšak tak o zub prídeme, alebo vytiahnutie nervov zo zuba. V tomto článku sa budeme venovať druhej spomínanej možnosti, kedy zub ostáva v ústach pacienta. Odborne sa tento výkon nazýva ENDODONCIA.
Endodoncia alebo endodontické ošetrenie je mechanicko-chemické prečistenie koreňového systému zuba (môže ho tvoriť 1 a viac kanálikov v závislosti od anatómie daného zuba) a následné hermetické uzavretie koreňovej aj korunkovej časti zubu.
Obr. 1: Zubný kaz zasahujúci zubnú dreň
Zubné nervy spolu s cievami tvoria tzv. zubnú dreň, ktorá je uzavretá v dreňovej dutine v korunkovej časti zuba a v koreňových kanálikoch.
Ak sa infekcia, a teda baktérie dostanú do zubnej drene, ktorá predstavuje sterilné prostredie zubu, nerv sa zapáli. Zápal zjednodušene znamená rozšírenie ciev v uzatvorenom priestore. Pacient vtedy pociťuje spontánne silné bolesti na studené aj teplé podnety, udáva pulzujúcu bolesť v tempe úderov srdca, ktorá sa objavuje najmä večer a v noci. Ak sa pacientovi podarí túto bolesť utíšiť analgetikami, často nevyhľadá zubného lekára a zubný nerv v tichosti odumiera, zub prestáva bolieť. Takto však problém nie je ani zďaleka vyriešený! Infekcia z odumretej a rozpadnutej zubnej dreni sa šíri cez otvor v koreni do priľahlej kosti a krvou do celého organizmu, k srdcu, obličkám či kĺbom. Zápal v kosti nemusí bolieť, ide vtedy o chronický zápal. Takýto zápal bolí, keď sa chronický zápal zmení na akútny, napr. pri oslabení imunity.
Obr.2 : Zhotovenie koreňovej výplne z dôvodu prítomnosti zápalu v okolí koreňa zubu
Obr.3: Stav kosti po 1 roku od zhotovenia koreňovej výplne
testom vitality – na zub, kde zubný nerv nebol poškodený, priložíme studenú vatu a čakáme na signál od pacienta, či zub reaguje na studené, pri odumretom zubnom nerve pacient necíti nič, pri zápale zubného nervu je reakcia zvýšená
poklopom vyšetrujeme poklopovú citlivosť až bolestivosť zubu v dlhej aj kolmej osi na zub
rtg vyšetrenie – zápal v kosti sa na rtg snímku znázorní ako šedý „obláčik“ nad koreňom
sprievodné príznaky: fistula alebo hnisavý vačok na ďasne v okolí zubu, cez ktorý sa hnis dostáva von, absces, opuch tváre, uzáver očnej štrbiny …
Významom endodontického ošetrenia je zachovanie zubu v zubnom oblúku a jeho funkcie. Extrakcia alebo vytrhnutie zubu je časovo aj finančne menej náročné, no pokiaľ je zub možné takto zachrániť, v modernej medicíne preferujeme endodontické ošetrenie. Vytrhnutý zub je nutné následne nahradiť implantátom alebo mostíkom, ktorých cena je oveľa vyššia ako cena endodontického ošetrenia. V prípade, že pacient nechce nahradiť chýbajúci zub – najčastejšie ide o zuby, ktoré nevidno a ich neprítomnosť nie je tak esteticky rušivá, môže dôjsť k týmto problémom:
Ak ste teda rozhodli po prečítaní tohto článku, že Váš boľavý zub chcete zachrániť, ale neviete, čo Vás čaká, viac o ošetrení sa dozviete v článku “ Čo ma čaká, keď mi budú zo zuba ťahať nerv?“