recepcia@belvedent.sk +421 948 120 887 Navigovať
15. decembra 2023

8 vecí, ktoré by ste mali vedieť o medzizubnej kefke

Čo to vlastne je?

Najskôr si vysvetlíme, čo to vlastne tá medzizubná kefka, skrátene aj „medzizubka“, je. Ako už jej názov prezrádza, je to malá kefka, ktorá sa používa na čistenie priestorov medzi zubami. Skladá sa z držiačika, na konci ktorého je drôtik s množstvom jemných nylonových štetín. Medzizubná kefka vyčistí práve tie priestory, kam sa normálna kefka nedostane.

Prečo je čistenie medzizubných priestorov dôležité?
V medzizubných priestoroch sa nám zachytáva veľké množstvo potravy. Ak ju neodstránime, začne časom hniť.

Ďalšou vecou je povlak. Povlak je belavá hmota, ktorá sa nám neustále ukladá na zuboch. Tvoria ju najmä baktérie, ktoré sa neprestajne množia. Keďže je táto hmota lepivá, nedá sa odstrániť vypláchnutím ústnou vodou, ani silným prúdom vody. Povlak zo zubu odstránime len mechanicky, to znamená ručne pomocou kefky.

Nevyčistený povlak je hlavnou príčinou zápalu ďasien, zápalu a úbytku kosti okolo zubov (parodontitídy), zápachu z úst a v neposlednom rade dôvodom, prečo sa nám zuby kazia.

Klasická kefka sa medzi zuby nedostane, takže povlak a zvyšky potravy zostávajú v medzizubných priestoroch. Avšak šikovná „medzizubka“ je navrhnutá tak, aby jednoducho vkĺzla do priestorov medzi zubami a dôkladne ich vyčistila.

Nestačí použiť niť alebo špáradlo?

Aj keď je dentálna niť taktiež navrhnutá na čistenie medzi zubami, priestory medzi zadnými zubami vyčistiť nedokáže. Ako je to možné? Zadné zuby majú v medzizubnom priestore pri ďasne priehlbinu. Ako je vidieť aj na obrázku, ktorý porovnáva čistenie so špáradlom, medzizubnou kefkou a dentálnou niťou, nič iné okrem medzizubnej kefky nedokáže povrch zadných zubov dôkladne vyčistiť.

Z toho vyplýva, že predné zuby väčšinou stačí vyčistiť dentálnou niťou, ale na vyčistenie zadných zubov musíme použiť medzizubnú kefku.

Ako by mala vhodná medzizubná kefka vyzerať?

Vhodná medzizubná kefka by mala mať tenký drôtik a dostatočne široké štetiny, ktoré vyplnia celý priestor medzi dvoma zubami. Pokiaľ by bol drôtik široký, medzi zuby sa nezmestí alebo môže poškodiť sklovinu. A zároveň krátke štetiny nedosiahnu až do priehlbiny zubov a nevyčistia priestor dostatočne. Preto by ste výber vhodnej veľkosti medzizubných kefiek mali nechať na svojho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku.

Ako na to?

Dnu a von – je to takto jednoduché. Pre dôkladné vyčistenie naozaj stačí medzizubnú kefku do medzizubného priestoru 1x zasunúť a vytiahnuť. Keď už v tom budete mať prax, vyčistenie celých úst s medzizubnými kefkami vám nezaberie viac ako 1 minútu.

Ak ste medzizubné kefky doteraz nepoužívali, je vhodné začať s malou veľkosťou pre osvojenie si techniky a vytvorenie návyku. Avšak správnu veľkosť pre každý medzizubný priestor Vám vyberie Váš zubný lekár alebo dentálna hygienička.

Ako často používať medzizubné kefky?

Denne. Stačí jeden pohyb denne a predídete tak ochoreniam ako zubný kaz, zápal ďasien alebo parodontitída.

Prečo mi krvácajú ďasná?

Počas prvých dní používania medzizubnej kefky môžu ďasná zvýšene krvácať. Neľakajte sa, ďasná nie sú poranené. Krvácanie je prejavom zápalu medzi zubami. Pravidelným používaním medzizubných kefiek sa odstráni zdroj dráždenia (povlak) a zápal ďasien zmizne. Toto môže trvať približne týždeň až 10 dní.

Potrebujú medzizubnú kefku aj mliečne zúbky?

Aj u detí vzniká väčšina kazov práve v medzizubných priestoroch. Medzizubné kazy u detí zostávajú veľmi dlhú dobu skryté, šíria sa veľmi rýchlo k zubnému nervu a často sú odhalené až pri bolesti, opuchu. Preto si pamätajte, že akonáhle sa dva mliečne zúbky dotknú, je čas na čistenie s medzizubnou kefkou. Ak máte šťastie a Vaše dieťatko má medzi zubami medzery, postačí čistenie s klasickou kefkou.

Preto ak chcete mať aj Vy zdravé ďasná bez zápalu a zuby bez kazu, neváhajte sa obrátiť na Vášho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, aby Vám pomohli s výberom vhodných medzizubných kefiek.

Podobné články

Keď zubné nervy idú na nervy…
Keď zubné nervy idú na nervy…

Na našej klinike dbáme na pravidelné zhotovovanie záhryzových rtg snímok a dôkladné vyšetrenie zubov

Prečítať článok
Kofferdam – náš pomocník, bez ktorého si už prácu nevieme a nechceme predstaviť!
Kofferdam – náš pomocník, bez ktorého si už prácu nevieme a nechceme predstaviť!

Kofferdam alebo OptraDam je elastická, tenučká blana, ktorú zubný lekár vkladá do úst pacienta pri rôznych typoch zubných ošetrení.

Prečítať článok
MIH – problém, za ktorý nedostatočná hygiena zubov nemôže!
MIH – problém, za ktorý nedostatočná hygiena zubov nemôže!

Pôsobením kyselín na zubnom povrchu vzniká odvápnenie skloviny, ktorá sa prejavuje bielou škvrnou.

Prečítať článok
Naše tel. číslo 0948 120 887

Ordinačné hodiny

Práve teraz neordinujeme
Po 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Ut 07:00-12:00   |   12:30-14:30
St 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Št 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Pi 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Objednať sa