Najskôr si vysvetlíme, čo to vlastne tá medzizubná kefka, skrátene aj „medzizubka“, je. Ako už jej názov prezrádza, je to malá kefka, ktorá sa používa na čistenie priestorov medzi zubami. Skladá sa z držiačika, na konci ktorého je drôtik s množstvom jemných nylonových štetín. Medzizubná kefka vyčistí práve tie priestory, kam sa normálna kefka nedostane.
Prečo je čistenie medzizubných priestorov dôležité?
V medzizubných priestoroch sa nám zachytáva veľké množstvo potravy. Ak ju neodstránime, začne časom hniť.
Ďalšou vecou je povlak. Povlak je belavá hmota, ktorá sa nám neustále ukladá na zuboch. Tvoria ju najmä baktérie, ktoré sa neprestajne množia. Keďže je táto hmota lepivá, nedá sa odstrániť vypláchnutím ústnou vodou, ani silným prúdom vody. Povlak zo zubu odstránime len mechanicky, to znamená ručne pomocou kefky.
Nevyčistený povlak je hlavnou príčinou zápalu ďasien, zápalu a úbytku kosti okolo zubov (parodontitídy), zápachu z úst a v neposlednom rade dôvodom, prečo sa nám zuby kazia.
Klasická kefka sa medzi zuby nedostane, takže povlak a zvyšky potravy zostávajú v medzizubných priestoroch. Avšak šikovná „medzizubka“ je navrhnutá tak, aby jednoducho vkĺzla do priestorov medzi zubami a dôkladne ich vyčistila.
Aj keď je dentálna niť taktiež navrhnutá na čistenie medzi zubami, priestory medzi zadnými zubami vyčistiť nedokáže. Ako je to možné? Zadné zuby majú v medzizubnom priestore pri ďasne priehlbinu. Ako je vidieť aj na obrázku, ktorý porovnáva čistenie so špáradlom, medzizubnou kefkou a dentálnou niťou, nič iné okrem medzizubnej kefky nedokáže povrch zadných zubov dôkladne vyčistiť.
Z toho vyplýva, že predné zuby väčšinou stačí vyčistiť dentálnou niťou, ale na vyčistenie zadných zubov musíme použiť medzizubnú kefku.
Vhodná medzizubná kefka by mala mať tenký drôtik a dostatočne široké štetiny, ktoré vyplnia celý priestor medzi dvoma zubami. Pokiaľ by bol drôtik široký, medzi zuby sa nezmestí alebo môže poškodiť sklovinu. A zároveň krátke štetiny nedosiahnu až do priehlbiny zubov a nevyčistia priestor dostatočne. Preto by ste výber vhodnej veľkosti medzizubných kefiek mali nechať na svojho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku.
Dnu a von – je to takto jednoduché. Pre dôkladné vyčistenie naozaj stačí medzizubnú kefku do medzizubného priestoru 1x zasunúť a vytiahnuť. Keď už v tom budete mať prax, vyčistenie celých úst s medzizubnými kefkami vám nezaberie viac ako 1 minútu.
Ak ste medzizubné kefky doteraz nepoužívali, je vhodné začať s malou veľkosťou pre osvojenie si techniky a vytvorenie návyku. Avšak správnu veľkosť pre každý medzizubný priestor Vám vyberie Váš zubný lekár alebo dentálna hygienička.
Denne. Stačí jeden pohyb denne a predídete tak ochoreniam ako zubný kaz, zápal ďasien alebo parodontitída.
Počas prvých dní používania medzizubnej kefky môžu ďasná zvýšene krvácať. Neľakajte sa, ďasná nie sú poranené. Krvácanie je prejavom zápalu medzi zubami. Pravidelným používaním medzizubných kefiek sa odstráni zdroj dráždenia (povlak) a zápal ďasien zmizne. Toto môže trvať približne týždeň až 10 dní.
Aj u detí vzniká väčšina kazov práve v medzizubných priestoroch. Medzizubné kazy u detí zostávajú veľmi dlhú dobu skryté, šíria sa veľmi rýchlo k zubnému nervu a často sú odhalené až pri bolesti, opuchu. Preto si pamätajte, že akonáhle sa dva mliečne zúbky dotknú, je čas na čistenie s medzizubnou kefkou. Ak máte šťastie a Vaše dieťatko má medzi zubami medzery, postačí čistenie s klasickou kefkou.
Preto ak chcete mať aj Vy zdravé ďasná bez zápalu a zuby bez kazu, neváhajte sa obrátiť na Vášho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, aby Vám pomohli s výberom vhodných medzizubných kefiek.