';
Preloader logo
side-area-logo

Prečo by mal Váš zubár používať zväčšovacie pomôcky?

Bez ohľadu na talent zubného lekára, pokiaľ nepoužíva zväčšenie,  znevýhodňuje nielen seba, ale aj pacienta. Ľudské ruky totiž môžu pracovať s oveľa väčšou presnosťou len vtedy, keď ľudské oči vidia aj tie najmenšie detaily, ktoré sú podstatné pre kvalitné ošetrenie Vašich zubov. Tie však nedokáže vidieť ani to najostrejšie ľudské oko.

Lupové okuliare

Keď hovoríme o zväčšení, tak máme na mysli lupové okuliare, ktorými vidíme obraz 5x väčší a mikroskop, ktorý nám ponúka až 40-násobné zväčšenie.

Tieto pomôcky nám umožňujú  vidieť aj tie najmenšie detaily vo Vašich ústach. To nám dovoľuje pracovať s väčšou presnosťou, ktorá je pre kvalitu a prediktabilitu našej práce nevyhnutná. Bez týchto inak voľným okom neviditeľných detailov je možné prehliadnuť začínajúci kaz alebo počiatočné príznaky ochorenia parodontu – ďasna a kosti. Včasným riešením týchto problémov sú výsledky liečby jednoduchšie, úspešnejšie, a tým pádom aj lacnejšie. To ponúka jedinečné výhody najdôležitejšej osobe v ordinácii, pacientovi.

Mikroskop

Sú však prípady, kedy nám nestačí zväčšenie lupových okuliarov a používame mikroskop.

Do spektra výkonov, pri ktorých v ordináciách našej zubnej kliniky používajú naši lekári lupové okuliare sú vyšetrenie dutiny ústnej pri vstupnom vyšetrení a preventívnej prehliadke, zhotovenie výplní u dospelých ale aj detských pacientoch, jednoduchšie ošetrenia koreňových kanálikov a predprípravy zubov, ktoré majú zložitejší koreňový systém. Ošetrovanie zložitejších koreňových kanálikov si už bez mikroskopu nedokážeme ani predstaviť. Každý z nás je iný a tak isto aj zuby máme rozdielne. U dvoch rôznych ľudí môže mať rovnaký zub iný počet koreňových kanálikov a rozdiel je aj v tvare kanálika. Koreňové kanáliky sú veľmi tenké, niekedy sú tenšie ako ľudský vlas. Mikroskop nám umožňuje také zväčšenie, vďaka ktorému nájdenie a ošetrenie miniatúrnych štruktúr značne zvyšuje úspešnosť endodontického ošetrenia.

Cena mikroskopu je síce vysoká, môžeme ju prirovnať k cene luxusného auta, ale jeho prínos pre našu prax je na nezaplatenie.

Pohľad cez mikroskop do koreňového kanálika

Vďaka mikroskopu sa rozšírili možnosti ošetrení, vďaka ktorým vieme zachrániť aj taký zub, ktorý by iný zubný lekár mohol označiť na vytrhnutie. Sme schopní ošetriť náročnejšie reendodontické prípady – znovu ošetrenia koreňových kanálikov, kde už síce bola spravená koreňová výplň, ale pacient má so zubom stále problémy. Odstrániť zalomené nástroje z koreňových kanálikov, ošetriť perforácie v koreňovom systéme alebo obtiažnejšie obliterované (nepriechodné, upchaté) kanáliky, ako aj resekcie hrotov koreňov s retrográdnym plnením nám umožňuje práve to, že vidíme tam, kam by sme voľným okom bez zväčšenia nemali šancu dovidieť.

Výhradne mikroskopicky robíme fixné protetické práce, aby sme dosiahli čo najväčšiu presnosť. S mikroskopom nepracujeme len my ako lekári, ale aj naši zubní laboranti, ktorí nám korunky a mostíky zhotovujú mimo prostredie našich ambulancií. Vďaka mikroskopu má Vaša korunka alebo mostík dlhodobejšiu životnosť a lepšiu estetiku.

V našom tíme pracuje so zväčšením aj dentálna hygienička, čo jej rovnako umožňuje spraviť čo najkvalitnejšie ošetrenie. Videli ste už zubnú hygieničku používať lupové okuliare? Sme jednou z mála stomatologických ordinácií, ktoré s touto úrovňou zväčšenia vykonávajú dentálnu hygienu.

Každému z nášho tímu ošetrujúcich záleží na Vašom zdraví a nechceme, aby nám unikol ani ten najmenší detail. Pokiaľ Vám záleží na tom, aby Vaše zuby boli zdravé, čisté a kvalitne ošetrené, radi Vás privítame v našej zubnej klinike. U nás viete, že ste v dobrých rukách.