recepcia@belvedent.sk +421 948 120 887 Navigovať
15. decembra 2023

Prvá návšteva s dieťaťom v zubnej ambulancii

Na našej zubnej klinike ošetrujeme aj detských pacientov. Málo rodičov však vie, kedy je ten správny čas na prvú návštevu zubnej ambulancie a často jej neprikladajú veľký význam. Podceňujú ju a niektoré deti sa stretnú s prostredím ambulancie, niekedy dokonca s pohotovostnou ambulanciou vtedy, keď začne zúbok bolieť. Dieťa prichádza ubolené do neznámeho prostredia a stres majú všetci – dieťa, rodič či a lekár.

Treba prísť včas

Aby sme sa vyhli bolestiam zúbkov a nepríjemným situáciám, je dôležité, aby rodič prišiel do zubnej ambulancie s dieťaťom včas, keď nič nebolí! Detský pacient by mal zubnú ambulanciu navštíviť po prerezaní prvého mliečneho zubu, najneskôr po dovŕšení 1. roku života. Prečo?

1. prvý kontakt so zubnou ambulanciou, lekárom, sestričkou a inými členmi tímu

Snažíme sa hravou formou zoznámiť deti so zubnou ambulanciou, povozíme ich na kresle, pofúkame vetrík na rúčku, „načapujeme“ si spolu vodu do pohárika a následne ju vysávačom odsajeme, spočítame drakovi zúbky, pozrieme sa či nemá zubožrúta na zúbkoch a popočítame tiež dieťatku zúbky. Dôležité je, aby dieťa zistilo, že v zubnej ambulancii strach mať nemusí, snažíme sa získať pozitívny vzťah medzi dieťaťom a prostredím ambulancie a nami – lekármi. Chceme, aby sa dieťa ku nám rado vracalo a aby sa zubná ambulancia pre neho stala bezpečným prostredím.

2. prevencia hrá významnú úlohu

Dôležitosť preventívnych opatrení je významná a pomáha predchádzať vzniku problémov v dutine ústnej, nie len so zubami! Deti do 18. roku života majú absolvovať preventívnu prehliadku 2x ročne. V prvej návšteve informujeme rodiča o nevyhnutnosti vynikajúcej dentálnej hygieny u detí, dočisťovania zubov deťom, rozprávame sa o správnej technike čistenia zúbkov a kladieme dôraz, že používanie medzizubných kefiek sa týka aj mliečnych zubov. Čím skôr rodič začne, tým ľahšie si dieťa vytvorí návyk aj do budúcnosti.

3. včasné zachytenie už vzniknutého problému znamená jednoduchšiu liečbu

Mnoho z Vás rodičov sa ešte nestretlo s pojmom ECC („early childhood caries“) – skorý kaz detstva, ktorý postihuje najmä horné predné zúbky. Tie sa prerezávajú ako prvé do úst a sú často postihnuté cirkulárnych krčkovým kazom, teda kazom, ktorý lemuje kol dokola krčok mliečneho zúbku. S rodičom sa bavíme tiež o dojčení, stravovacích návykoch dieťaťa, a tiež o tom, čo robí zúbkom zlú službu – sladené nápoje, ktoré si dieťa pomaly pocuckáva a tým je zub dlhý čas v kontakte s cukrom.

To, aby sa dieťa cítilo bezpečne v zubnej ambulancii, majú v rukách najmä rodičia, ale rovnako aj samotný tím zubnej ambulancie. Strach z neznámeho je pre každého z nás prirodzený, rovnako dieťa nevie, čo môže očakávať, preto je dôležité, aby rodičia svoje dieťa na prvú návštevu pripravili už v domácom prostredí.

Tu Vám prinášame pár rád:

  • Dieťa cíti strach svojho rodiča – je dôležité, aby sami rodičia návštevu zubnej ambulancie nebrali negatívne, a hlavne neprenášali strach zo svojej možnej nepríjemnej skúsenosti z detstva na svoje dieťa
  • Buďte svojmu dieťaťu oporou. Zubný lekár, ktorý sa venuje ošetrovaniu detských pacientov Vám umožní si sadnúť do kresla s dieťaťom. Na začiatku môžeme spolu s dieťaťom počítať zuby rodičovi, pozerať zrkadielkom, či mamina alebo ocino nemá zubožrúta. V kresle s vami tiež môže sedieť najobľúbenejší plyšák vášho dieťaťa.
  • Hrozba vytrhnutia zubov, keď dieťa nemá návyk umývania zubov nie je na mieste! Nerobte zo zubára strašiaka pre deti.
  • Dieťa počuje a vníma všetko, čo rodič hovorí, preto sa v jeho prítomnosti nevyjadrujte o vašich prípadných zlých zážitkoch so zubárom.
  • Vyberať slová je pri detskom pacientovi nevyhnutné. Slová ako injekcia, pichať, vŕtačka, trhať nepatria do pedostomatologického slovníka
  • Snažte sa mu pár dní pred návštevou opisom priblížiť prostredie zubnej ambulancie, čo sa bude robiť, že zubárka/zubár mu spočítajú zúbky a chcú, aby malo dieťa zdravé zúbky. V literárnom svete je dostupných veľa knižiek o zúbkoch, zubárovi a zubnej ambulancii, púšťajte si pesničky o zúbkoch a zahrajte sa na zubára a pacienta, nech vám dieťa doma počíta zuby. Bude pripravené na to, čo sa bude diať v zubnej ambulancii a jeho spolupráca bude o to lepšia.
  • Dobré je zladiť návštevu zubára s režimom dieťaťa. Spolupráca dieťaťa je lepšia vtedy, keď je dieťa vyspaté, má dobrú náladu a je najedené.
  • Myslite pozitívne, hovorte a odpovedajte na otázky pozitívne. Nepoužívajte slová, ktoré môžu vo vašom dieťati vyvolať strach a neistotu.
  • Nesľubujte mu, že nič nebude bolieť. Ak vznikne na zúbku kaz, je na mieste ho opraviť. Pre bezbolestné vŕtanie aj u detí aplikujeme lokálnu anestéziu. Pred samotným vpichom potrieme ďasno slizničnou anestéziou na vatičke, kedy dieťa necíti vpich, ale tlak aplikovaného anestetika pod sliznicu dieťa tlačí a vníma to ako bolesť. Nerobte zo zubára klamára.
  • Veľmi nás teší, keď sa u nás v ambulanciách stretávame s najmenšími pacientmi a vidíme ich rásť. Zdravý úsmev robí radosť nielen rodičom, ale aj nám!

Podobné články

Keď zubné nervy idú na nervy…
Keď zubné nervy idú na nervy…

Na našej klinike dbáme na pravidelné zhotovovanie záhryzových rtg snímok a dôkladné vyšetrenie zubov

Prečítať článok
Kofferdam – náš pomocník, bez ktorého si už prácu nevieme a nechceme predstaviť!
Kofferdam – náš pomocník, bez ktorého si už prácu nevieme a nechceme predstaviť!

Kofferdam alebo OptraDam je elastická, tenučká blana, ktorú zubný lekár vkladá do úst pacienta pri rôznych typoch zubných ošetrení.

Prečítať článok
MIH – problém, za ktorý nedostatočná hygiena zubov nemôže!
MIH – problém, za ktorý nedostatočná hygiena zubov nemôže!

Pôsobením kyselín na zubnom povrchu vzniká odvápnenie skloviny, ktorá sa prejavuje bielou škvrnou.

Prečítať článok
Naše tel. číslo 0948 120 887

Ordinačné hodiny

Práve teraz neordinujeme
Po 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Ut 07:00-12:00   |   12:30-14:30
St 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Št 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Pi 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Objednať sa