';
Preloader logo
side-area-logo
4 veci, ktoré sú nevyhnutné pre preventívnu prehliadku

Určite všetci dobre poznáte známu vetu: “ V zdravom tele – zdravý duch“. V našom zubárskom svete by sme ju málinko pozmenili a znela by asi takto: “ V zdravom tele – zdravý chrup“.

Preto, aby boli Vaše zuby zdravé a problémy odhalené čo najskôr, je dôležité pravidelne absolvovať preventívnu prehliadku u Vášho stomatológa. Deti, dospievajúci do 18. roku života  a tehotné ženy by mali navštíviť zubnú ambulanciu za účelom preventívnej prehliadky 2x ročne a dospelí raz za rok. Prevencia je najúčinnejší spôsob ako sa vyhnúť nielen nepríjemnostiam s Vašimi zubami, ale rovnako je dôležitá pre zachovanie celkového zdravia, a zároveň ušetrí aj Vaša peňaženka. Je pre nás potešujúce, ak absolvovanie preventívnej prehliadky neberiete len ako povinnú jazdu, ale zaujímate sa o zdravie Vašich úst a celého organizmu.

1. Preventívna prehliadka je komplexné vyšetrenie, nie je to len o zuboch!
Pri preventívnej prehliadke sa zubný lekár sústreďuje predovšetkým na zuby, ale ich vyšetrením by to nemalo končiť. Dutina ústa je komplex viacerých útvarov, na ktoré zubný lekár nesmie zabúdať – pery, jazyk, podnebie, ústna spodina, sliznice, ďasná či kosť. Dôležité je kontrolovať medzičeľustné vzťahy, a tiež lymfatické uzliny. U pacientov, ktorých stratené zuby nahradili protézky, je potreba kontrolovať aj tie. V neposlednom rade zubár hodnotí aj stav dentálnej hygieny!

2. Zhotovenie röntgenov
Neodmysliteľnou súčasťou preventívnej prehliadky je zhotovenie rontgenových snímkov, ktoré nám zobrazia priestory alebo útvary, ktoré nie sú ľudským okom možné vidieť.
O význame rtg vyšetrenia sa bližšie dočítate v našom blogu O RTG

3. Použitie zväčšenia
Ani to najostrejšie ľudské oko nie je schopné vidieť najmenšie detaily, a preto veľký prínos pre diagnostiku ochorení zubov a dutiny ústnej majú lupové okuliare alebo mikroskop. Bližšie informácie o týchto pomôckach Vám prináša náš blog „Bez zväčšenia to ide ťažšie???“

4. Fotoprotokol
Veľa pacientov, ktorí ku nám prídu na vstupné vyšetrenie je prekvapených, keď sa začne okolo ich hlavy „blýskať“. Na vstupnom vyšetrení zhotovujeme celý fotoprotokol Vašich zubov z rôznych strán a uhlov, a tiež Vašej tváre s úsmevom či maximálne vycerenými zubmi. Na preventívnej prehliadke štandardne kompletný fotoprotokol nezhotovuje, ak sa vo Vašich ústach vyskytuje nejaký problém, zvečníme ho do podoby fotografie, aby sme Vám  ho mohli pomocou fotky bližšie popísať. Nie nadarmo sa vraví “ Lepšie vidieť, ako viackrát počuť“.

Preventívna prehliadka

Preventívna prehliadka je komplexné vyšetrenie a skladá sa teda z vyšetrenia pohľadom, ktoré je štandardne doplnené röntgenovým vyšetrením. Pacientovi dôkladne vysvetlíme všetky fakty a prípadné problémy, ktoré vidíme na zhotovených snímkoch, informujeme ho, čo sme našli v ústach alebo na zuboch pri vyšetrení očami a demonštrujeme to so zhotovenými fotografiami.

Naši pacienti vedia, že preventívna prehliadka v našich ambulanciách netrvá 5 minút, ale snažíme sa ich čo najpodrobnejšie informovať o stave ich zubov a orálneho zdravia, či o možných riešeniach prípadných problémov. Sme zástancami názoru, že rýchlo a len vizuálnym vyšetrením nie sme schopní odhaliť všetky problémy vo Vašich ústach. Podchytenie problému v jeho začiatku znamená kratšiu a niekedy menej častú návštevu zubnej ambulancie a čím menší problém, tým menej finančne náročné ošetrenie.

Administrator