V minulých článkoch sme sa zmienili, že zubný kaz vzniká pôsobením baktérií, ktoré premieňajú cukry na kyseliny. Pôsobením kyselín na zubnom povrchu vzniká odvápnenie skloviny, ktorá sa prejavuje bielou škvrnou. Biela škvrna na zube nemusí ihneď znamenať, že ide o počiatočný zubný kaz.
MIH – molárová a incizálna hypomineralizácia skloviny je vývojová vada, ktorá postihuje najčastejšie „šestky“ – prvé trvalé stoličky, ktoré sa do úst prerezávajú okolo 6. roku života. Často pozorujeme postihnutie centrálnych rezákov, „jednotiek“. MIH sa rovnako nevyhýba ani „sedmičkám“, či mliečnym zubom, ale vyskytuje sa v oveľa menšej miere.
Obr.1: Typický výskyt MIH obojstranne na prvých trvalých stoličkách „šestkách“
Prečo MIH vzniká nie je dodnes úplne objasnené. So vznikom sa spája nízka pôrodná hmotnosť, horúčkovité ochorenia, pôsobenie antibiotík alebo iných chemických látok napr. z materského mlieka, či porucha metabolizmu vápnika.
Na zuboch sú škvrny farby od krémovej bielej, cez žltú až po hnedastú. Väčšinou, ak nájdeme škvrny na pravej stoličke, s vysokou pravdepodobnosťou je postihnutá aj ľavá stolička. Tieto škvrny sú dobre ohraničené od zdravej skloviny. Hypomineralizovaná sklovina je porézna, mäkká a niekedy má tendeciu sa odlomiť. Na predných zuboch sú lézie miernejšie, ale neestetické, na čo často poukazujú rodičia a staršie deti.
Obr.2: Biele, žlté až hnedé škvrny na zube
MIH so sebou prináša aj iné nevýhody. Pacienti sa sťažujú na zvýšenú citlivosť týchto zubov. Zubný kaz na takomto zube má oveľa rýchlejšiu progresiu a zuby postihnuté MIH reagujú na lokálne anestetiká menej citlivo, a preto ošetrovanie detí s MIH je veľmi náročné.
MIH postihuje 1 zo 7 detí, preto je včasná a pravidelná návšteva zubnej ambulancie nevyhnutná!:)