recepcia@belvedent.sk +421 948 120 887 Navigovať
7. decembra 2023

Plombovať mliečne zuby alebo nie?

V ordináciách našej zubnej klinky často počúvame od rodičov našich detských pacientov, že im ich predchádzajúci zubný lekár tvrdil, že kazy na mliečnych zúbkoch nie je potrebné opravovať, keďže mliečny zub raz vypadne a nahradí ho zub trvalý. Ako to teda v skutočnosti je? Vŕtať kaz na mliečnych zúbkoch alebo nie? V tomto článku Vám stručne priblížime problematiku kazu na mliečnom zube.

Obrázok 1: kazy na mliečnych zuboch

Zubný kaz

Zubný kaz vzniká na povrchu zubu pôsobením baktérií v zubnom povlaku. Tieto baktérie sú schopné z cukrov, ktoré prijímame v bežnej potrave (chlieb či ovocie), a teda nielen v sladkostiach vytvoriť kyseliny, ktoré znižujú pH v dutine ústnej a narúšajú povrchovú vrstvu zubu – sklovinu a vzniká zubný kaz. Mnoho rodičov zakazuje jedenie sladkostí ich deťom v súvislosti so vznikom zubného kazu, ale stále platí pravidlo „čistý zub sa nepokazí“. Dôležitosť pravidelného a kvalitného odstraňovania zubného povlaku a zvyškov potravy zo zubu je významný faktor v boji proti vzniku zubného kazu. Odstraňovať zubný povlak je potrebné zo všetkých plôch zubu. Zjednodušene povedané teda z tých kefkou ľahšie dostupných plôch – žuvacia plôška a plôšky zubu kopírujúce líce, pery a jazyk, no u detí rovnako nesmieme zabúdať na miesta, kde sa klasickou kefkou nedostaneme – na medzizubné priestory – priestory, kde sa 2 zúbky dotýkajú. Mliečne zúbky majú medzi sebou prirodzene medzery, no niektoré detičky majú zúbky v kontakte (najmä tzv. stoličky), a práve preto v takomto prípade nesmie rodič zabúdať na medzizubné kefky!

Ak teda zubný kaz vznikne, najprv je lokalizovaný len v sklovine a nie je ho potrebné hneď vŕtať, pretože sklovina je veľmi odolná časť zubu a je schopná tzv. remineralizácie. Zjednodušene pri vynikajúcej dentálnej hygiene a pravidelnom a kvalitnom odstraňovaní zubného povlaku z povrchu zubu sa zubný kaz v sklovine zastaví a nepokračuje ďalej. Dôležité je podotknúť, že tu nastáva prvý, ale veľmi podstatný rozdiel medzi zubom trvalým a zubom dočasným alebo mliečnym. Hrúbka skloviny mliečneho zubu predstavuje približne 1/3 z hrúbky skloviny trvalého zubu. Z tohto vyplýva, že ak zubný kaz vznikne v sklovine mliečneho zubu, rýchlo sa šíri do tkaniva zubu pod sklovinou – do tzv. dentínu alebo zuboviny. V dentíne sa kaz šíri oveľa rýchlejšie ako v sklovine, a preto zub, kde zubný kaz už prešiel do dentínu, je potrebné zaplombovať!

Následky zubného kazu

V prípade, že zub neopravíme, kaz veľmi rýchlo preniká do zubnej dreni, v ktorej sa nachádza zubný nerv, ktorý cez otvory na konci koreňa komunikuje s kosťou. Ak sa teda baktérie dostanú do zubnej dreni, zubný nerv odumrie. Zo sterilnej hmoty sa stáva infekčná, ktorá sa cez spomínané otvory v koreni zubu šíri do okolia koreňa, do kosti a v horších prípadoch aj ďalej. Organizmus sa voči infekcii bráni zápalom. Rozdeľujeme ho na akútny, ktorý bolí a chronický, ktorý nebolí. Teda o tom, že zúbok odumrel, vôbec nemusí dieťa ani rodič vedieť. Mnoho z vás rodičov už zažilo situáciu, kedy sa zub vášho dieťaťa rozhodol ozvať v tú najnevhodnejšiu chvíľu a znepríjemnil vám a vášmu dieťaťu napríklad prázdniny pri mori.

Čo sa teda môže stať? Infekcia sa zo zubu šíri do kosti, ktorá je veľmi pevná štruktúra a hromadiaci sa hnis tlačí a táto fáza je pre dieťa veľmi bolestivá. Stále vznikajúci hnis sa šíri v smere najnižšieho odporu, a teda do mäkkých tkanív. V tom lepšom prípade sa pri príčinnom zube vytvorí fistula alebo vačok, z ktorého hnis vyteká. U dieťaťa môže nastať úľava. Druhou cestou, ktorou sa hnis môže dostať von je diera v zube, až do momentu, kedy sa do tejto diery nedostane zvyšok potravy a neupchá sa. Začali sme tým menej závažným dôsledkom a to vznikom fistuly. Horší prípad môže nastať vtedy, keď príčina nie je odstránená a infekcia sa šíri popri štruktúrach tzv. fasciách do hlbších orgánových štruktúr – mozgu alebo srdca, ktoré sú veľmi blízko! Ako sme spomenuli vyššie, infekcia sa zo zubu šíri do kosti. Treba si uvedomiť, že síce pokazený mliečny zub vypadne a nahradí ho zub trvalý, ale zárodok trvalého zubu sa práve v tej kosti vyvíja! Tu môže teda vzniknúť riziko poškodenia trvalého zubu už v kosti, ešte pred jeho prerezaním do úst dieťaťa. Dôsledkom môže byť teda vznik tzv. Turnerovho zubu – porucha tvrdých zubných tkanív, najmä skloviny. To ako je sklovina trvalého zubu poškodená závisí od toho, v ktorom štádiu vývoja zubného zárodku infekcia pôsobila. V ľahších prípadoch môžu vzniknúť na korunke zuba biele až žlté škvrny alebo ryhy a jamky. Tie po prerezaní zubu do dutiny ústnej môžu byť práve miestom, kde sa bude zubný povlak udržiavať a štetiny zubnej kefky ťažšie dostávať a sú miestom, kde vznikne zubný kaz na trvalom zube. Vo vážnejšom prípade môže nastať až nevyvinutie tkaniva skloviny, niekedy aj poškodenie tvorby dentínu a cementu (tkaniva, ktoré pokrýva koreň zubu).

Ak chceme predchádzať vyššie spomínaným nepríjemným dôsledkom a vyhnúť sa ich možnému riešeniu, ktorým je zbavenie sa príčiny, a teda extrakcia alebo vytrhnutie zubu, je dôležité nezabúdať na:

  • pravidlo “ čistý zub sa nepokazí“, a teda vytvoriť návyk čistenia zubov u Vášho dieťaťa už od prerezania prvého zúbku a nevzdať sa pri prvých menej úspešných pokusoch s čistením zúbkov
  • absolvovanie pravidelných preventívnych prehliadok s Vaším dieťaťom (do 18. roku života raz za 6 mesiacov), aby došlo k odhaleniu prípadného zubného kazu čo najskôr a jeho riešeniu

Okrem dôsledku na vývoj trvalého zubu môžeme v krátkosti spomenúť aj ortodontický alebo čeľustno-ortopedický dôsledok, ktorý  môže vzniknúť vtedy, ak mliečny zub vytrhneme skôr, ako by prirodzene vypadol pred prerezaním svojho trvalého nástupcu. Mliečny chrup tvorí 20 zubov od „jednotiek“ až po „päťky“.  Približne v období  6. roku života dieťaťa sa do úst prereže prvá trvalá stolička tzv. „šestka“. Prereže sa na miesto za druhú mliečnu stoličku „mliečnu päťku“ a drží miesto pre prerezanie sa črenových zubov „trvalá štvorka a päťka“ po vypadnutí mliečnych stoličiek „mliečna štvorka a päťka“. Predstavme si ale situáciu, že „mliečnu štvorku a/alebo päťku“ vytrhneme skôr ako prereže „šestka“. Tá môže prerezať na miesto tak, že pri prerezávaní črenových zubov nebude pre oba dostatok miesta a môže nastať neprerezanie trvalého zubu alebo prerazanie zubu mimo zubného oblúka. Ak táto situácia nastane,  dieťa je odoslané na vyšetrenie k ortodontistovi a následnú liečbu strojčekom.

Po prečítaní tohto článku snáď sami nájdete odpoveď na otázku, či sa mliečne zuby oplatí plombovať 🙂

Obrázok 2: zub po odstránení zubného kazu pripravený na zhotovenie výplne
Obrázok 3: výplň na mliečnom zube

Podobné články

Keď zubné nervy idú na nervy…
Keď zubné nervy idú na nervy…

Na našej klinike dbáme na pravidelné zhotovovanie záhryzových rtg snímok a dôkladné vyšetrenie zubov

Prečítať článok
Kofferdam – náš pomocník, bez ktorého si už prácu nevieme a nechceme predstaviť!
Kofferdam – náš pomocník, bez ktorého si už prácu nevieme a nechceme predstaviť!

Kofferdam alebo OptraDam je elastická, tenučká blana, ktorú zubný lekár vkladá do úst pacienta pri rôznych typoch zubných ošetrení.

Prečítať článok
MIH – problém, za ktorý nedostatočná hygiena zubov nemôže!
MIH – problém, za ktorý nedostatočná hygiena zubov nemôže!

Pôsobením kyselín na zubnom povrchu vzniká odvápnenie skloviny, ktorá sa prejavuje bielou škvrnou.

Prečítať článok
Naše tel. číslo 0948 120 887

Ordinačné hodiny

Práve teraz neordinujeme
Po 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Ut 07:00-12:00   |   12:30-14:30
St 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Št 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Pi 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Objednať sa