Napriek tomu, že zubári majú v dnešnej dobe k dispozícii zväčšovaciu techniku, ako sú napríklad lupové okuliare alebo mikroskop, vyšetrenie zubov a dutiny ústnej iba voľným okom je nedostatočné. Môže sa tak stať, že z preventívnej prehliadky odídete s tým, že je všetko v poriadku, a predsa Vás o mesiac rozbolí zub. Ako je to možné?
Zuby a kosť okolo nich sú tvrdé štruktúry do ktorých sa zubár nevie pozrieť a vyšetriť ich z vnútra. Presvietenie tvrdých tkanív pomocou röntgenu – skrátene RTG – je skvelým pomocníkom. Táto rozšírená a neinvazívna diagnostická metóda umožní zubnému lekárovi odhaliť množstvo problémov už v ich počiatkoch, kedy je aj ich liečba jednoduchšia a menej nákladná. RTG vyšetrenie je teda neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou každej preventívnej prehliadky či vstupného vyšetrenia.
Existuje niekoľko typov RTG vyšetrení a každý z nich má svoje využitie.
Obrázok 1: Ortopantomogram
Obrázok 2: Intraorálna snímka
Obrázok 3: Bitewingová snímka pravej strany
Obavy pacientov z RTG vyšetrenia často vychádzajú z nedostatku informácií o dávke, ktoré takéto vyšetrenie prináša. Dnes sa v zubnom lekárstve využíva digitálne snímkovanie a čas expozície je približne 10 stotín sekundy. Pred 30 rokmi to bola až 1 sekunda. Desaťnásobným skrátením času expozície došlo k výraznému zníženiu dávky na minimum.
V prehľadnej tabuľke sú porovnané dávky radiačného žiarenia, ktorým ste vystavení aj v bežnom živote. Ako vidíte, dávka ktorú dostanete po zjedení dvanástich banánov je rovnaká, ako zhotovenie jednej malej snímky zubov. A za jeden 6 hodinový let lietadlom dostanete 4x viac žiarenia, ako je jedna panoramatická snímka. Aby pacient dostal dávku považovanú za rizikovú, musel by absolvovať až 200 panoramatických snímok za sebou. Jediným obdobím, kedy sa RTG vyšetrenie neodporúča je tehotenstvo.
Odpoveď je áno. U detí je obzvlášť dôležité predchádzať bolesti a prípadný zubný kaz odhaliť a ošetriť čo najskôr. Ošetrovať už bolestivý zub je nepríjemné a u môže to viesť k zhoršeniu spolupráce detského pacienta. Bite-wingové snímky na medzizubné kazy sa zhotovujú hneď ako to spolupráca detského pacienta dovolí. Inak tieto kazy zostávajú skryté a viditeľné voľným okom sú až v momente, kedy je kaz už príliš veľký a niekedy už nie je možné zub zachrániť.
Panoramatický prehľadový RTG sa zhotovuje vo veku 5-6 rokov. Zubný lekár vďaka nemu zistí či má dieťa založené všetky stále zuby a ako sú zárodky stálych zubov uložené v kosti. V prípade, že odhalí nejakú anomáliu je možné včas zasiahnuť, naplánovať postup ošetrenia a predchádzať tak vzniku komplikácií v budúcnosti.
Zubný lekár vie voľným okom a pomocou sondy odhaliť približne iba 30 % kazov. Len vďaka RTG vyšetreniu je možné problémy ako medzizubný kaz, zubný kaz pod výplňou alebo zápal v kosti odhaliť predtým, ako začnú spôsobovať bolesť. Odhalenie malých problémov znamená, že aj ich riešenie je pomerne jednoduché a menej finančne náročné.
Napríklad ošetrenie koreňových kanálikov v prípade, že sa zubný kaz dostal do zubného nervu, stojí približne 7x viac, ako ošetrenie malého medzizubného kazu výplňou. Nehovoriac o náhrade zubu implantátom v prípade, že zub už nie je možné zachrániť vôbec. Zubný implantát Vás bude stáť približne 12x viac.
Veríme, že už rozumiete, prečo sú RTG snímky nevyhnutnou súčasťou komplexného vyšetrenia v modernej stomatológii. Ak sa chcete o svojom chrupe dozvedieť viac a zistiť či je vo Vašich ústach naozaj všetko v poriadku, objednajte sa vstupné vyšetrenie k našim zubným lekárom.
Obrázok 3: Zhotovená bite-wingová snímka pred ošetrením
Obrázok 4: stav pred ošetrením, zuby na prvý pohľad vyzerajú zdravé
Obrázok 5: po odstránení časti zubu už vidieť medzizubné kazy
Obrázok 6: detailnejší pohľad na kaz stoličky
Obrázok 7: pokračovanie v odstraňovaní kazov
Obrázok 8: zuby vyčistené od kazu (ponechané hnedé čiarky sú pigmenty v ryhách, nie kaz)
Obrázok 9: utesnenie defektov
Obrázok 10: stav po ošetrení bielymi fotokompozitnými výplňami