recepcia@belvedent.sk +421 948 120 887 Navigovať
7. decembra 2023

Prečo je röntgen dôležitá súčasť vyšetrenia u zubára?

Napriek tomu, že zubári majú v dnešnej dobe k dispozícii zväčšovaciu techniku, ako sú napríklad lupové okuliare alebo mikroskop, vyšetrenie zubov a dutiny ústnej iba voľným okom je nedostatočné. Môže sa tak stať, že z preventívnej prehliadky odídete s tým, že je všetko v poriadku, a predsa Vás o mesiac rozbolí zub. Ako je to možné?

Zuby a kosť okolo nich sú tvrdé štruktúry do ktorých sa zubár nevie pozrieť a vyšetriť ich z vnútra. Presvietenie tvrdých tkanív pomocou röntgenu – skrátene RTG – je skvelým pomocníkom. Táto rozšírená a neinvazívna diagnostická metóda umožní zubnému lekárovi odhaliť množstvo problémov už v ich počiatkoch, kedy je aj ich liečba jednoduchšia a menej nákladná. RTG vyšetrenie je teda neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou každej preventívnej prehliadky či vstupného vyšetrenia.

S akými typmi RTG sa môžete stretnúť v zubnej ambulancii?

Existuje niekoľko typov RTG vyšetrení a každý z nich má svoje využitie.

 • Ortopantomogram
  Ortopantomogram, skrátene OPG alebo inak panoramatická snímka, je prehľadová snímka
  zubov a okolitej kosti, čeľuste, sánky, spánkovo-sánkového kĺbu, nosovej a aj niektorých
  prínosových dutín. Zároveň na nej môžeme sledovať uloženie zubov múdrosti v kosti. Prehľadová OPG snímka sa zhotovuje každé 2 roky.Obrázok 2: zub po odstránení zubného kazu pripravený na zhotovenie výplneVďaka týmto snímkam je možné diagnostikovať medzizubné kazy, kazy pod výplňami („plombami“) a korunkami, ktoré nie je možné odhaliť klasickým vyšetrením voľným okom. Bitewingové snímky sa väčšinou zhotovujú každých 12 mesiacov, ale frekvencia sa upravuje individuálne u každého pacienta podľa úrovne jeho ústnej hygieny.
 • Intraorálna snímka
  Intraorálna snímka zachytáva celý zub, teda aj koreň a kosť okolo celého zuba. Vďaka nej zubný lekár odhalí zlomeniny koreňov zubov, zápaly kosti, nevyhovujúce koreňové výplne, ale aj zubný kameň pod ďasnom. U pacientov s parodontitídou umožňuje posúdiť mieru ústupu kosti.
 • 3D röntgen – CBCT
  CBCT je obdobou klasického CT vyšetrenia prispôsobenou na použitie v zubnom lekárstve a tvárovej chirurgii. Ide o 3D röntgen, ktorý sa využíva napríklad pre plánovanie polohy zubného implantátu, presné určenie polohy zubov múdrosti alebo nadpočetných zubov, pri plánovaní terapie strojčekom, ale aj pri ošetrení koreňových kanálikov zubov.

Obrázok 1: Ortopantomogram

Obrázok 2: Intraorálna snímka

Obrázok 3: Bitewingová snímka pravej strany

Je RTG vyšetrenie bezpečné?

Obavy pacientov z RTG vyšetrenia často vychádzajú z nedostatku informácií o dávke, ktoré takéto vyšetrenie prináša. Dnes sa v zubnom lekárstve využíva digitálne snímkovanie a čas expozície je približne 10 stotín sekundy. Pred 30 rokmi to bola až 1 sekunda. Desaťnásobným skrátením času expozície došlo k výraznému zníženiu dávky na minimum.

V prehľadnej tabuľke sú porovnané dávky radiačného žiarenia, ktorým ste vystavení aj v bežnom živote. Ako vidíte, dávka ktorú dostanete po zjedení dvanástich banánov je rovnaká, ako zhotovenie jednej malej snímky zubov. A za jeden 6 hodinový let lietadlom dostanete 4x viac žiarenia, ako je jedna panoramatická snímka. Aby pacient dostal dávku považovanú za rizikovú, musel by absolvovať až 200 panoramatických snímok za sebou. Jediným obdobím, kedy sa RTG vyšetrenie neodporúča je tehotenstvo.

Potrebujú RTG vyšetrenie aj deti?

Odpoveď je áno. U detí je obzvlášť dôležité predchádzať bolesti a prípadný zubný kaz odhaliť a ošetriť čo najskôr. Ošetrovať už bolestivý zub je nepríjemné a u môže to viesť k zhoršeniu spolupráce detského pacienta. Bite-wingové snímky na medzizubné kazy sa zhotovujú hneď ako to spolupráca detského pacienta dovolí. Inak tieto kazy zostávajú skryté a viditeľné voľným okom sú až v momente, kedy je kaz už príliš veľký a niekedy už nie je možné zub zachrániť.
Panoramatický prehľadový RTG sa zhotovuje vo veku 5-6 rokov. Zubný lekár vďaka nemu zistí či má dieťa založené všetky stále zuby a ako sú zárodky stálych zubov uložené v kosti. V prípade, že odhalí nejakú anomáliu je možné včas zasiahnuť, naplánovať postup ošetrenia a predchádzať tak vzniku komplikácií v budúcnosti.

Nestojí RTG vyšetrenie zbytočne veľa peňazí?

Zubný lekár vie voľným okom a pomocou sondy odhaliť približne iba 30 % kazov. Len vďaka RTG vyšetreniu je možné problémy ako medzizubný kaz, zubný kaz pod výplňou alebo zápal v kosti odhaliť predtým, ako začnú spôsobovať bolesť. Odhalenie malých problémov znamená, že aj ich riešenie je pomerne jednoduché a menej finančne náročné.
Napríklad ošetrenie koreňových kanálikov v prípade, že sa zubný kaz dostal do zubného nervu, stojí približne 7x viac, ako ošetrenie malého medzizubného kazu výplňou. Nehovoriac o náhrade zubu implantátom v prípade, že zub už nie je možné zachrániť vôbec. Zubný implantát Vás bude stáť približne 12x viac.

Chcete vedieť viac o Vašom ústnom zdraví?

Veríme, že už rozumiete, prečo sú RTG snímky nevyhnutnou súčasťou komplexného vyšetrenia v modernej stomatológii. Ak sa chcete o svojom chrupe dozvedieť viac a zistiť či je vo Vašich ústach naozaj všetko v poriadku, objednajte sa vstupné vyšetrenie k našim zubným lekárom.

Príklad ošetrenia medzizubných kazov alebo ako naozaj vyzerá medzizubný kaz

Obrázok 3: Zhotovená bite-wingová snímka pred ošetrením


Obrázok 4: stav pred ošetrením, zuby na prvý pohľad vyzerajú zdravé

Obrázok 5: po odstránení časti zubu už vidieť medzizubné kazy

Obrázok 6: detailnejší pohľad na kaz stoličky

Obrázok 7: pokračovanie v odstraňovaní kazov

Obrázok 8: zuby vyčistené od kazu (ponechané hnedé čiarky sú pigmenty v ryhách, nie kaz)

Obrázok 9: utesnenie defektov

Obrázok 10: stav po ošetrení bielymi fotokompozitnými výplňami

Podobné články

Keď zubné nervy idú na nervy…
Keď zubné nervy idú na nervy…

Na našej klinike dbáme na pravidelné zhotovovanie záhryzových rtg snímok a dôkladné vyšetrenie zubov

Prečítať článok
Kofferdam – náš pomocník, bez ktorého si už prácu nevieme a nechceme predstaviť!
Kofferdam – náš pomocník, bez ktorého si už prácu nevieme a nechceme predstaviť!

Kofferdam alebo OptraDam je elastická, tenučká blana, ktorú zubný lekár vkladá do úst pacienta pri rôznych typoch zubných ošetrení.

Prečítať článok
MIH – problém, za ktorý nedostatočná hygiena zubov nemôže!
MIH – problém, za ktorý nedostatočná hygiena zubov nemôže!

Pôsobením kyselín na zubnom povrchu vzniká odvápnenie skloviny, ktorá sa prejavuje bielou škvrnou.

Prečítať článok
Naše tel. číslo 0948 120 887

Ordinačné hodiny

Práve teraz neordinujeme
Po 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Ut 07:00-12:00   |   12:30-14:30
St 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Št 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Pi 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Objednať sa