recepcia@belvedent.sk +421 948 120 887 Navigovať
7. decembra 2023

Skorý kaz detstva – čistá voda nad zlato!

Prvé kroky, prvé slová, prvé zuby – nezabudnuteľné momenty rodičov, ktoré si pamätajú snáď do konca života. Najprv sa prereže jeden zúbok, potom ďalší, až máme plnú pusu krásnych bielych zúbkov. Najvyšší čas prísť s dieťaťom do zubnej ambulancie. Mnoho rodičov však prichádza so svojimi ratolesťami do zubárskeho kresla až vtedy, keď sa u nich objaví prvý problém. Často je prvým impulzom práve to, že sa tieto krásne biele perličky menia na zuby s bielymi či hnedými fliačikmi, neskôr s dierkami alebo sa sa z úsmevu stratia úplne. Pri vyšetrení, ak sa dieťa bez návyku na prostredie ambulancie a lekára vôbec nechá vyšetriť, je mnoho rodičov nemilo prekvapených, keď počujú, že na skoro každom zúbku je kaz. My ako lekári zas často počúvame od rodičov: „Moje dieťa neje sladkosti, to nemôže byť možné!“, „Také zlé zúbky má po ockovi“.

Vznik zubného kazu

Vznik zubného kazu sa najčastejšie spája s konzumáciou sladkostí alebo genetikou. OMYL! Zubný kaz je výsledkom mnohých faktorov. Medzi tieto faktory patria: cukor, hygiena ústnej dutiny, zubný povlak a slina.
Pre objasnenie si v krátkosti a jednoducho vysvetlíme ako zubný kaz vzniká a akú úlohu pri jeho vzniku zohrávajú vyššie spomínané faktory.

Hodnota pH ústnej dutiny je okolo 7. Tejto hodnote sa teší aj zubná sklovina. Na zube sa už minútu po vyčistení zubov tvorí prirodzene zubný povlak, ktorý obsahuje v sebe baktérie schopné premienať prijaté cukry na kyseliny, ktoré zubnú sklovinu rozpúšťajú. Preto dôležitosť kvalitného a pravidelného odstraňovania zubného povlaku z povrchu zubov je významná! Keď človek niečo zje alebo vypije, nemáme na mysli len sladké, hodnota pH postupne klesá. Cukor sa nachádza všade v potrave – ovocie a ovocné kapsičky, obilniny, zelenina, mliečne produkty, med, ovocné džúsy alebo 100% ovocné šťavy. Po konzumácii jedla a nápojov významnú úlohu v tej chvíli zohráva slina, ktorá pomaličky začne túto hodnotu vracať na pôvodnú a zuby očisťuje. Až 30-40 minút trvá, kým sa hodnota vráti na pôvodnú hodnotu

Čo to ECC je a kedy vzniká?

ECC (z anglického slova „early childhood caries“) – SKORÝ KAZ DETSTVA – vzniká krátko po prerezaní mliečnych zúbkov. Je typický najmä na predných horných zuboch, ktoré sa spolu s dolnými prednými prerezávajú ako prvé. Postihnuté bývajú najmä horné zuby, pretože pod jazykom za dolnými prednými zúbkami je vyústenie slinných žliaz a tieto zuby sú prirodzene viac v kontakte so slinou, a preto sa na nich častejšie tvorí zubný kameň ako na tých horných. ECC je typický krčkový cirkulárny kaz, teda tvorí sa na časti zubu blízko k ďasnu a lemuje celý obvod zúbku. Takéto zuby sa nazývajú aj „medové zuby“ alebo „džúsové zuby“.

Medzi mamičkami sa tradujú mnohé recepty starých mám, ktoré majú pomôcť dieťaťu a tiež rodičom pri prerezávaní zubov alebo problémoch so zaspávaním. Jedným dobre známym je aj cumeľ namočený v mede, ktorý má údajne protizápalový účinok a s ktorým dieťa možno ľahšie zaspí, ale (!) zuby sú s cukrom v mede v dlhom kontakte, produkcia sliny v noci klesá a navyše ak dieťaťu neboli vyčistené zuby dobre alebo vôbec, na zuboch sú baktérie, ktoré menia cukry na kyseliny a zuby rozpúšťajú.

Druhým častým problémom je strava. Dnešní rodičia dbajú aj na potravu svojich detí, vyhýbajú sa sladkostiam a snažia sa ich stravovať zdravo. Dieťa nechce piť čistú vodu, na ktorú nie je navyknuté, a preto rodičia mylne siahajú po zdravých 100% ovocných šťavách, ktoré s obľubou deti už v kočíku radi pomaličky s chuťou cuckajú. Nielenže dieťa po vypití fľaše plnej takej šťavy príjme približne 30g cukru, čo je asi 5-6 čajových lyžičiek cukru, ale pocuckávaním sú zuby opäť v dlhom kontakte s cukrom a slina a jej úloha nemá v tomto prípade šancu!
Treťou veľa diskutovanou témou je kojenie a hlavne nočné kojenie. Materské mlieko obsahuje tiež cukor, ktorý zle vplýva na zuby dieťaťa. Týmto nechceme povedať, že kojenie je zlé, treba však myslieť na vyššie spomínané fakty – odstraňovať povlak so zubov pred spaním, udržať zuby zdravé a ak sa to dá, kojiť s dostatočne dlhými časovými odstupmi.

Dieťa je váš obraz – čo ho naučíte a čo mu dovolíte je vo Vašich rukách. My Vám prinášame zopár rád, ako mať krásne zdravé zúbky.

  • návyk čistenia zubov od ranného detstva – nezabúdajte ani na vytieranie bezzubých slizníc vlhkou gázou!
  • návyk pitia čistej vody, vyhýbajte sa sladkým a sladeným sýteným nápojom (ak sladký nápoj, tak s hlavným jedlom, medzi jedlami pite čistú vodu)
  • dlhé cuckanie sladkých nápojov, kakaového mlieka, ovocných štiav je nezdravé pre zuby, ak sa dieťa chce napiť sladkého, tak jednorázovo – to znamená krátky kontakt cukor – zub
  • pozor na skryté cukry v potrave, snacky medzi hlavnými jedlami majú byť bez cukru
  • čistite zuby Vášmu dieťaťu po 30-40 minútach od posledného jedla – je to čas potrebný na remineralizáciu skloviny
  • na neoverené recepty starých mám zabudnite, pri prerezávaní zubov pomôžu studené hryzadlá alebo homeopatický gélik z lekárne

Podobné články

Keď zubné nervy idú na nervy…
Keď zubné nervy idú na nervy…

Na našej klinike dbáme na pravidelné zhotovovanie záhryzových rtg snímok a dôkladné vyšetrenie zubov

Prečítať článok
Kofferdam – náš pomocník, bez ktorého si už prácu nevieme a nechceme predstaviť!
Kofferdam – náš pomocník, bez ktorého si už prácu nevieme a nechceme predstaviť!

Kofferdam alebo OptraDam je elastická, tenučká blana, ktorú zubný lekár vkladá do úst pacienta pri rôznych typoch zubných ošetrení.

Prečítať článok
MIH – problém, za ktorý nedostatočná hygiena zubov nemôže!
MIH – problém, za ktorý nedostatočná hygiena zubov nemôže!

Pôsobením kyselín na zubnom povrchu vzniká odvápnenie skloviny, ktorá sa prejavuje bielou škvrnou.

Prečítať článok
Naše tel. číslo 0948 120 887

Ordinačné hodiny

Práve teraz ordinujeme
Po 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Ut 07:00-12:00   |   12:30-14:30
St 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Št 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Pi 07:00-12:00   |   12:30-14:30
Objednať sa